دکتر عبد الرحیم حزینی

فوق تخصص آنکولوژی


راه مبارزه با سرطان

حمایت بیماران صعب العلاج

شرایط و تجهیزات اولیه برای راه اندازی درمانگاه طب تسکینی در یک بیمارستان

باسمه تعالی

شرایط و تجهیزات اولیه برای راه اندازی درمانگاه طب تسکینی در یک بیمارستان

برای شروع فعالیت درمانگاه نیاز به همکاری دو طرفه بین پزشک پالیاتیویست(دادن care ) و انکولوژیست ها (پزشکان درمان) جهت ارجاع بیماران end stage به مرکز طب تسکینی می باشد چرا که در صورت عدم همکاری و عدم ارجاع پزشکان متخصص، این درمانگاه موفق نخواهد بود.

هدف اصلی طب تسکینی افزایش کیفیت زندگی بیماران سرطانی end stage و در کنار آن جلوگیری از فرسوگی شغلی پرسنل تیم درمان، کاهش بستری های بیهوده در اورژانس و نیز کاهش هزینه های بیماران می باشد.

جهت راه اندازی درمانگاه اختصاصی بیماران سرطانی end stage نیاز به موارد ذیل می باشد:
1- مکان لازم:
اتاق به سایز درمانگاهی در کنار درمانگاه های شیمی درمانی و رادیوتراپی بیمارستانی به شکلی که به راحتی قابل دسترس بیماران سرطانی end stage باشد.

2- پرسنل لازم:
- قرارداد همکاری با استادان طب تسکینی ایران برای مثال خانم دکتر طهماسبی ، دکتر حزینی و غیره جهت بالا بردن علم پالیاتیو در آن دانشگاه و جااندازی آن در وسعت متخصصین غیر سرطانی

- منشی توانمند در زمینه تایپ، آشنایی به زبان انگلیسی و کامپیوتر
- اختصاص دادن حداقل دو پزشک عمومی با و بدون پرستار، کادر پرستاری در مرحله اول الزامی نیست چون از پرستاران بیمارستان می توان استفاده نمود.

- قرارداد یک ماهه یا دو ماهه با یک پزشک متخصص طب تسکینی که بتواند پزشکان و پرستاران آن بیمارستان را آموزش علمی- عملی دهد.

3- تجهیزات لازم:
- داشتن کامپیوتر و خط اینترنت (در مرحله اول الزامی نیست)
- خط تلفن مستقیم و موبایل در دسترس پزشک درمانگاه باشد(الزامی از ابتدا)

- وسایل مورد نیاز جهت سرویس دهی به بیماران end stage در منزل(Home care) از جمله تشک مواج، واکر، ویلچر، عصا، کپسول اکسیژن، دستگاه بخور، ساکشن، برانکارد و غیره. لازم به ذکر است که این وسائل باید به صورت اجاره ای با هزینه پایین در اختیار بیماران قرار گیرد. به عنوان مثال این وسائل توسط هلال احمر استان اصفهان یا توسط خود بیمارستان سیدالشهدا به صورت اجاره باهزینه 5000 تومان در ماه در اختیار بیماران گذاشته می شود.

4- ارتباطات لازم جهت سرویس دهی کامل به بیماران end stage :
مددکار بیمارستانی، مسؤول تغذیه، مسؤول بیهوشی، روانشناس، مسؤولین روحانی. همچنین به این دلیل که طب تسکینی یک تخصص multidisciplinary می باشد نیاز مبرم به جلسات دوره ای متعدد می باشد تا در جهت رفع مشکلات جانبی بیمار همگی کمک کنند.

5- داشتن ارتباط نزدیک با گروه خیرین سلامت استان
داشتن ارتباط نزدیک با گروه خیرین سلامت استان جهت کمک به یک معضل سلامت جامعه و بیماران سرطانی و به خصوص end stage. چون اکثر این بیماران در مراحل نهایی بضاعت مالی خود را از دست داده اند و یا اینکه استخدام یک یا دو پزشک عمومی دوره دیده را جهت سرویس دهی رایگان در درمانگاه پالیاتیو این بیمارستان داشته باشد.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علایم و نشانه های سرطانصفحه اصلیدوره های کوتاه مدتپذیرش بیماراندکتر حزینی در شبکه افقمستند طب تسکینی در ایرانEnglish Pageلیست خدمات طب تسکینیگالریتماس با ماسوالات پزشکیمرداد نود و شششهریور نود و ششمطالب آموزشیپیامهای کاربرانبیوگرافیکمک - دست مهراخبارسایت های مرتبط