دکتر عبد الرحیم حزینی

فوق تخصص آنکولوژی


راه مبارزه با سرطان

حمایت بیماران صعب العلاج

تاثیر و نقش مذهب و ومعنویت در درمان بیماران کانسری end stage در طب پالیاتیو(Palliative Care)

"وقتی که سرطان ریه من تشخیص داده شد در عرض چند روز همه چیز من تغییر کرد .من مجبور به ترک شغلم شدم،شیمی درمانی خسته کننده ای انجام دادم و در خانه بجای اینکه من مسوول خانواده ام باشم ،خانواده مسوول من شد. من احساس یک سربار را داشتم نه یک همسر یا پدر"من آرزوی مرگ داشتم"

تشخیص یک بیماری صعب العلاج می تواند سوالات حل ناشدنی را برای بیمار به ارمغان بیاورد .برخی بیماران به عقاید و باورهای فلسفی،مذهبی یا باورهای وجودی خود شک می کنند.در هرحال نیازهای بیماران جهت حمایت های معنوی اغلب توسط تیم درمانی و ارائه دهندگان خدمات شناسایی نمی شود و درمواردی که نیاز به حمایت شناسایی می شود،افراد متخصص جهت ارجاع بیماران وجود ندارد.تعداد افرادی که بیماران جهت دریافت حمایت های معنوی می توانند به ان مراجعه کنند بسیار محدود است.

بیماران و مراقبین آنها باید به افرادی که به نیازهای معنوی آنها واقفند دسترسی داشته باشند و با افرادی که قادر به ارائه این خدمات به بیماران وخانواده آنها هستند در تماس دائمی باشند.

هدف اصلی طب پالیاتیو ارتقای کیفیت زندگی بیمار و اطرافیان از طریق کنترل علائم آزاردهنده بیماری زمینه ای به طریق تخصصی پزشکی،حمایتهای معنوی و مذهبی،روانشناختی،اجتماعی،اقتصادی می باشد و در این راستا مراقبت کلی از سه بعد انسانی ذهن،جسم و روح انجام می گردد.

نوع مراقبت بیماری نشان می دهد که معنویت بطور گریزناپذیری بر روی معنای حس شخص بیمار و بدتر شدن بیماری او تاثیر می گذارد ،متحول نمودن ذهن معنوی ازاهداف طب پالیاتیو می باشد.

تعریف درد معنوی به درک فردی باز می گردد;زجر و عذابی که فرد با آن مواجه می شود و اصول زندگی،طبیعت بیولوژیکی و روانشناسی فرد را تحت الشعاع قرار می دهد و همراه است با جستجوی راهی برای انتقال آن به جهان مادی. عذاب تجربه ایست که فرد وقتی زندگیش مورد تهدید است آن را تحمل می کند.از نگاه طب پالیاتیو زندگی هنگامی تهدید می شود که فرد دچار بیماری جدی گردیده و نه تنها جسم ،بلکه احساسات ،شخصیت ،هیجانات و خانواده اش درگیر می باشند.باقی ماندن در این موقعیت باعث خسته شدن ،بیزاری و تنهایی بیمار می شود که آثار این علائم به سایر افراد خانواده نیز القا می گردد. که معنویت و مذهبمی تواند بعنوان منبعی جهت انتقال درد معنوی بیمار بکار گرفته شود.بعضی از اجزای درد معنوی شامل: جداشدن،عدم هماهنگی،از دست دادن معنای زندگی (چرا من؟)،نا امیدی،احساس تهی بودن،یاس،احساس بی عدالتی،بی معنا شدن،ناتوانی،احساس ترک ناگهانی،گناه معنوی،اضطراب و ترس از خدا(بعد از مرگ چه اتفاقی می افتد؟بهشت،جهنم،نابودی کامل)

برای بسیاری از مردم معنویت تنها یک ایده نیست بلکه یک تمرین روزانه است و معنای اجتماعی ومادی نیز دارد.تمرینات معنوی بخصوص حوالی مرگ اهمیت دارد بنحوی که در دوران انتقال از زندگی به مرگ بیمار و دوران پس از مرگ بیمار و داغداری ،بیمار و خانواده اش را حمایت می نماید.تمرینات مذهبی در حالت تغییر و دیسترس کمک کننده می باشند در بیماری و درمان های مدرن از جمله بیماران کانسری end stage- که جنبه روحی و شخصیتی بیمار و خانواده اش در نظر گرفته می شود-تمرینات مذهبی می تواند نقش کلیدی بر عهده داشته باشد.

در طب پالیاتیو آگاهی و درک موقعیت های معنوی بیمار(موضوعات،نیازها،درد،تمرینات،پرورش و مراقبت معنوی)و ارزیابی معنوی اولیه بیمار انجام می گردد ونکته مهم برای معنویت بیمار ،جواب دادن مناسب به این نیازها و تصمیم گیری در زمینه معنویت و باورهای بیمار است:

موقعیت معنوی بیمار:

نیازی برای پیدا کردن معناوهدف در زندگی ومرگ

نیازی برای داشتن منبع امیدواری ،اعتماد و قدرت خلاقیت

نیاز برای باور و عشق(به خویشتن،دیگران و نیرویی فراتر از همه چیز)

نیازی برای پیداکردن بخشش و پذیرش همراه با گوش دادن توام با احترام

نیازی برای بیان ارزش ها و باورهای شخصی

نیازی برای تمرینات معنوی

جوهر زندگی و خدا

ارزیابی بیمار:

مثالی از سوالهای ابتدایی ارزیابی:

من در فرم هایتان دیدم که شما مسیحی هستید،می توانید در این مورد صحبت کنید؟

آیا به هیچ گونه مسائل معنوی مذهبی اعتقاد دارید؟/می توانید در این مورد صحبت کنید؟

هیچگونه کمک معنوی مذهبی می توانیم برای شما انجام دهیم؟

آیا راهی برای کمک به تو در مورد معنویت،مذهب و ایمانت هست که انجام دهیم؟

آیا چیزی هست که احساس کنی نیازداری در مورد مسائل مذهبی معنوی و ایمانت صحبت کنی؟

آیا می خواهی با کسی در مورد این مسائل صحبت کنی؟

ما یک روحانی در تیممان داریم ،می خواهی او را ببینی؟

آیا می خواهی یکی از اعضای گروه مذهبی بیایند و تو را ببینند؟

مشاوره معنوی متوالی بیمارکه با مداخله و تصمیم گیری خود بیمار همراه باشد ممکن است به تغییر معنویت بیمار در طول دوره ارزیابی بینجامد.

به طور خلاصه طب پالیاتیو با ایجاد ذهن معنوی متحول شده و بارور و تصحیح کردن باورهای بیمار در کنار کنترل علائم جسمانی در بیماران کانسری end stageو بیماران صعب العلاج به ارتقای کیفیت زندگی در سه بعد جسم،ذهن و روح کمک نموده و راه پذیرش مرگ را برای این گروه فراهم نماید.


آدرس مطب : 1
تلفن : 1 - 1

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
علایم و نشانه های سرطانصفحه اصلیدوره های کوتاه مدتپذیرش بیماراندکتر حزینی در شبکه افقمستند طب تسکینی در ایرانEnglish Pageلیست خدمات طب تسکینیگالریتماس با ماسوالات پزشکیمرداد نود و شششهریور نود و ششمطالب آموزشیپیامهای کاربرانبیوگرافیکمک - دست مهراخبارسایت های مرتبط